Pediyatrik Semiyoloji

7149 kez incelendi.
4 5 7149
60.19 TL
  • 9786054949670
  • Fatma Oğuz
  • İstanbul Tıp Kitabevleri
  • 2016
  • 369
65.01 TL
İlgili Ürünler
  • Detaylı Açıklama
  • Taksit Seçenekleri
  • Yorumlar

Semiyoloji, hastalıkların belirti ve iaşretleriyle (fiizk muayene ile elde edilen bulgular) ilgilenen bilim dalıdır.

Hekimin ayrıntılı bir öykü ve sistemik fizik muayene ile elde ettiği semptom ve fizik muayene bulgularıyla bir ön tanıya yönelebilmesi için, her semptom ve bulgunun hangi hastalıkların göstergesi olduğunu bilmesi gerekir. 

Hastalıkların büyük çoğunluğunda semptom ve bulgular tanı koydurtucudur. Ancak az bir kısımda yine semptom ve bulgularla düşünülen ön tanılara yönelik olarak yapılan laboratuvar ve radyolojik tetkitlerin de yardımı ile tanıya gidilebilir.

İç hastalıkları hekimleri bu konuya her zaman önem vermiş ve bu konuda tıp fakültesi öğrenci ve mezunlarına yol gösterecek pek çok eser yazılmıştır. Pediatri semiyoloji bilgileri zaman zaman erişkin bilgileriyle çakışsa da çok ayrıcalıklı ve özellikli farklılıklar vardır. Çocuk erişkinin küçültülmüş hali değildir, bu nedenle ayrı bir bilim dalı olmuştur. Yenidoğani sütçocukluğu, oyun çocuğu, okul öncesi, okul çocuğu ve adolesan dönem gibi farklı büyüme ve gelişim dönemleri vardır.

Her bir dönem farklı büyüme- gelişme, beslenme özelliklerine sahip olduğu gibi hastalıkları da farklılıklar da gösterebilir.

Ayrıca yaş grubuna göre öykü almanın ve fizik muayene yapmanın incelikleri vardır.

Sağlıklı erişkinlere sahip olmanın tek yolu sağlıklı çocuklar yetiştirmektir. Çocuğun ulaşabileceği maksimum gelişim kapasitesini yakalaması, sağlıklı bir beden ve ruh sağlığına sahip olması, uygun beslenme, aşılama gibi koruyucu önlemlerle hastalıkların önlenmesi  ve hastalanması durumunda da doğru tanı ve tedaviyle iyileştirilmesi sağlıklı çocuklara sahip olmamızın anahtarıdır. bunun sağlanması için pediyatrik semiyoloji bilgileriyle temeli sağlam atılan hekimlerin yetişmesi gerekir.

23
İŞ BANKASI
Taksit TutarıToplam Tutar
33.50 TL67.00 TL
22.55 TL67.64 TL
Bu ürüne henüz yorum yapılmadı.
YORUM YAP
Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır.
Kredi kartı bilgileriniz 256bit SSL sertifikası ile korunmaktadır.